Cestovateľský zápisník


„Zaujímavé cestovateľské informácie“

5 pekných zrúcanín hradov na Slovensku – časť 2

Slovensko má bohatú históriu a preto na jeho území nájdeš v skutku naozaj veľa hradov, zámkov, kaštieľov. Niektoré sa kompletne zachovali, iné také šťastie nemali. Buď sa na nich podpísal zub času, alebo niekedy v minulosti boli vypálené a zostali po nich už len ruiny. V tomto článku ti predstavíme päť zrúcanín hradov, ktorých návšteva určite stojí zato. Ak sa chceš vyvetrať na čerstvom vzduchu a trošku ťa zaujíma aj história a potrebuješ tip na príjemný, jednodňový výlet, nech sa páči.

Hrad Revište

Zrúcaninu gotického hradu Revište hľadaj nad obcou Revištské Podzámčie v katastrálnom území mesta Žarnovica. K hradu sa dostaneš z malého parkoviska s informačnou tabuľou cez hustý les cca za 20min. Najskôr cesta mierne klesá, a približne od polky si vyšliapeš celkom slušný strmák. Vstupné na hrad neplatíš, klasické toalety tu nehľadaj a bufet je len taký improvizovaný, nemusí byť stále otvorený. Vidieť tu aj snahu o rekonštrukciu, respektíve záchranu ruín, čo z hradu zostali. Hrad stojí na úzkom vysokom brale nad údolím rieky Hron a výhľady z neho stoja naozaj za to. Viac INFO o hrade TU.

Hrad Revište

Hrad Revište

Hrad Revište

Pozrieť na mape >

Hrad Hrušov

Hrad Hrušov stojí na kremencovom vrchu Skalka v katastrálnom území obce Hostie. Hrad z cesty nie je vidieť, preto ak pôjdeš autom od Topoľčianok do Skýcova alebo opačne, ustriehni si, aby si neprešvihol malé parkovisko v lese. Z našej ponuky hradov, je cesta na hrad Hrušov najdlhšia. Od parkoviska ku hradu je to cca 1,5km permanentne do kopca. Nie je to veľký „strmák“, cesta je prevažne asfaltová, zvládne to naozaj každý, príjemná prechádzka. Vstupné na hrad neplatíš, toalety ani bufet tu nehľadaj. Okolie hradu je pekne upravené, s veľkým altánkom a dvoma ohniskami, takže kľudne si do batohu pribaľ slaninku či špekáčiky. Výhľady z hradu na okolitú prírodu sú naozaj krásne. Viac INFO o hrade TU.

Hrad Hrušov

Hrad Hrušov

Hrad Hrušov

Pozrieť na mape >

Topoľčiansky hrad

Zrúcaninu Topoľčiansky hrad nájdeš v blízkosti rekreačného centra Duchonka a mesta Topoľčany v Nitrianskom kraji. Je postavený na vápencovom brale vo výške 525 m n. m. priamo nad obcou Podhradie. K hradu sa dostaneš buď od miestneho kostolíka alebo od cintorína. Cesta od cintorína je o niečo dlhšia, ale nijak náročná, do 10 – 15 min. si na hrade. Cesta od kostola je o dosť kratšia, ale o poznanie strmšia. Na hrad vstupné neplatíš, bufet a slušné toalety tu nehľadaj. Návšteva Topoľčianskeho hradu určite stojí zato, ide o príjemnú nenáročnú prechádzku na čerstvom vzduchu s naozaj peknými výhľadmi z hradu. Viac INFO o hrade TU.

Topoľčiansky hrad

Topoľčiansky hrad

Topoľčiansky hrad

Pozrieť na mape >

Hrad Beckov

Rekonštruovanú zrúcaninu hradu Beckov nájdeš v rovnomennej dedinke Beckov, na 60m vysokom strmom brale. Hrad sa nachádza takmer priamo v obci a aj keď bralo je strmé, cesta k hradu nie je nijak náročná. Od centra obce, respektíve menšieho námestia – kde si môžeš zaparkovať auto, si po asfaltovej ceste na hrade do 5 – 7 min. Ideš do kopca, ale zvládne to naozaj každý, v pohode aj s kočíkom. Do hradu sa platí vstupné a v cene máš aj výklad so sprievodcom. Ak chceš, túto možnosť nemusíš využiť a hrad si poobzeráš sám, ale odporúčame sprievodcu, výklad nie je veľmi dlhý a dozvieš sa zaujímavé historické fakty. V areáli hradu nájdeš toalety, bufet a v hlavnej sezóne rôzne predajné stánky. Počas roka sa na hrade Beckov konajú rôzne kultúrne a spoločenské akcie. Viac INFO o hrade TU.

Hrad Beckov

Hrad Beckov

Hrad Beckov

Pozrieť na mape >

Čachtický hrad

Hrad, ktorý je na Slovensku snáď najviac opradený legendami. Zaslúžila sa o to hlavne grófka Alžbeta Bátoriová, ktorá na hrade neobmedzene vládla pred 400 rokmi a ešte aj dnes keď sa povie čachtická pani – hneď je každému jasné, o koho ide. Čachtický hrad sa nachádza nad obcou Čachtice, respektíve Višňové, na území stále málo prebádaného Čachtického krasu, ktorý len podčiarkuje tajomnosť tohto krásneho kúta Považia. Auto si necháš pod hradom na platenom parkovisku (dostaneš sa naň z obce Čachtice). Od parkoviska je to k hradu cca 1,1km do mierneho kopca, ale neboj, nič náročné, príjemná prechádzka po asfaltovej a spevnenej ceste. Na hrad sa platí vstupné, v cene máš aj výklad so sprievodcom, ktorý určite využi, dozvieš historické fakty, ktoré si možno doteraz netušil. Ak chceš, hrad si môžeš pozrieť aj sám. Samozrejme tu nájdeš bufet, toalety, suveníry a krásne výhľady. Návštevu Čachtického hradu, ale aj ďalších štyroch hradov v našom článku môžeme len a len odporúčať. Viac INFO o hrade TU.

Čachtický hrad

Čachtický hrad

Čachtický hrad

Pozrieť na mape >

Autor a foto: MN

Video 5 pekných zrúcanín hradov Slovenska