Recenzie Slovensko


„Zaujímavé miesta Slovenska - inšpirujte sa“

Prečo navštíviť Banskú Bystricu: Srdce stredného Slovenska

Bohatá história, pokojná atmosféra a krásne okolie - to všetko poskytuje skvelé možnosti na turistiku aj kultúrne vyžitie. Prvá zmienka o meste pochádza z roku 1255, keď sa v ňom začala rozvíjať ťažba nerastných surovín. Bystrica sa začala rozrastať a na jej území vznikali nové svetské i sakrálne stavby. Mnohé z nich stále dodávajú pôvab historickému jadru. K najzaujímavejším patrí Hodinová veža, Kostol Nanebovzatia Panny Márie, Mariánsky stĺp pripomínajúci morovú epidémiu, historický Barbakan, kamenná fontána a najmä námestie SNP pretvorené na pešiu zónu. To je skutočným srdcom mesta s neopakovateľnou atmosférou! Hlavným symbolom Bystrice je však asi najznámejší pamätník na Slovensku - Pamätník SNP. Viac než len múzeum: Hoci by skratka SNP mohla vyvolať dojem, že uvidíte len „tanky a propagandu“, opak je pravdou! Počas rokov sa pamätník vypracoval na umelecko- kultúrne centrum, ktoré je návštevníkmi pravidelne hodnotené plným počtom hviezdičiek.

Výnimočná architektúra

V prvom rade je to samotná budova. Už len história jej vzniku a realizácia stavby je zaujímavá a určite si ju nechajte sprievodcom porozprávať. Vzhľad je spojením architektúry a sochárstva, pričom z architektonického hľadiska patrí medzi 10 najpozoruhodnejších európskych stavieb minulého storočia. Skutočnú majestátnosť architektúry však fotky nezachytia, tú treba zažiť!

Zaujímavá história

Expozície sú zamerané na roky 1918-1948 a dozviete sa v nich veľa zaujímavého. Nie o propagande, ale o živote skutočných ľudí, možno aj vašich starých a prastarých otcov, ktorí bojovali o Slovensko. Zistíte veľa o protifašistickom odboji a národnom povstaní, ale aj o živote a vývoji celej spoločnosti. Uvidíte množstvo majestátnych skulptúr a dobových artefaktov; legendárne sú do stromov vrastené pušky a samopaly, či v exteriéri inštalovaná bojová technika a zrekonštruované obrnené vozidlá.

Miesto pre oddych a kultúru

Pamätník sa týči vysoko nad mestom a poskytuje krásny výhľad. Vďaka tomu je obľúbeným miestom pre šport aj piknik. Počas roka sa tu prezentujú rôzne umelecké a dokumentárne výstavy; v priestoroch sa nachádza aj kino a malý, no mimoriadne populárny Filmový klub. Banská Bystrica, mesto, ktoré učarovalo českému spevákovi Honzovi Nedvědovi natoľko, že o ňom zložil pieseň, je skutočným srdcom kraja. Ak ste ju ešte nenavštívili, čo najskôr to napravte a nezabudnite sa pri tej príležitosti ísť pozrieť aj na Pamätník SNP. Určite nebudete ľutovať!

Autor a foto: L a MN

Video z Banskej Bystrice