Recenzie Slovensko


„Zaujímavé miesta Slovenska - inšpirujte sa“

Bardejov: Historický a kultúrny UNESCO klenot na Slovensku

Bardejov, historické mesto Horného Šariša opakovane vyhralo anketu o najkrajšie mesto Slovenska a je zapísané v knihe svetového dedičstva UNESCO. Ak ste ešte nemali možnosť navštíviť ho, určite to napravte, pretože Bardejov vás očarí! Zlatý vek Bardejova: Svoj zlatý vek zažilo mesto v 14. a 15. storočí, keď sa stalo významnou zastávkou na obchodnej ceste medzi Baltským a Čiernym morom. Pôsobilo v ňom vtedy 50 remeselníckych cechov, vďaka čomu mu uhorský kráľ Ľudovít I. udelil status kráľovského mesta a právo usporiadavať výročný jarmok. V tomto období bola vybudovaná väčšina stavieb, vďaka ktorým má Bardejov aj dnes takú podmanivú atmosféru.

Čo by ste v Bardejove mali vidieť

Skutočnou ozdobou mesta je jeho historické centrum. V ňom stojí obkolesená meštianskymi domami renesančnej a gotickej architektúry mestská radnica. Bola sídlom mestskej rady, pokladnice aj obchodu, o čom svedčia duté miery na obilie a strukoviny, zachované na vonkajšej fasáde. Prízemia okolitých domov slúžili v minulosti ako predajne, na poschodiach sa bývalo. Takmer každý z domov má vlastnú zaujímavosť – je rodiskom významného človeka, má výnimočný spôsob výzdoby, či vínnu pivnicu. Víno z Bardejova odoberal dokonca aj kráľovský dvor v Krakowe. Neprehliadnuteľnou súčasťou centra je Bazilika minor sv. Egídia. Ukrýva až 11! krídlových oltárov s tabuľovými maľbami a vchod na 76m vysokú kostolnú vežu s výhľadom. Expozície miestnych múzeí pripomínajú slávnu minulosť mesta. Uvidíte v nich cechové a remeselné výrobky, plastiky, epitafy, ale aj originálny prsteň cisárovnej Alžbety. Mimo námestia sa ukrývajú ďalšie zaujímavosti - katov dom, či mestské hradby s baštami, ktoré sú najkomplexnejším zachovaným mestským obranným systémom na Slovensku. Neďaleko nich stojí Lampový stĺp, na ktorom sa vystavovali sťaté hlavy zločincov.

Čo vidieť v okolí Bardejova

Ak v Bardejove strávite dlhší čas, nevynechajte ani jeho okolie. Okrem známych Bardejovských kúpeľov na vás čakajú náučné chodníky, cyklistické trasy, najstarší skanzen na Slovensku či relaxačné prechádzky v kúpeľných parkoch. Turistov určite potešia výstupy na Stebnícku Maguru, Zborovský hrad či aspoň Kalváriu (tú zvládnete aj s deťmi). Horný Šariš sa pýši tiež vzácnymi drevenými kostolíkmi, ktoré sa nachádzajú na všetky svetové strany od mesta. Môžete si urobiť okružnú jazdu a prezrieť ich všetky, alebo sa môžete vydať na jeden smer a spojiť prehliadku tohto vzácneho dedičstva s návštevou ďalších zaujímavostí ako tajný lazaret v Čergove, Dukla, Údolie smrti, Miniskanzen s drevenými chrámami, hrad v Ľubovni či Nestville park, kde sa vyrába prvá slovenská whiskey.

Bardejov

Bardejov

Bardejov

Bardejov, Bazilika sv. Egídia

Bardejov, Bazilika sv. Egídia

Bardejov, Bazilika sv. Egídia

Bardejov, výhľad z baziliky

Bardejov, výhľad z baziliky

Bardejov, výhľad z baziliky

Bardejov

Bardejov

Bardejov

Autor a foto: L a MN

Dovolenka nielen na Slovensku

Video z Bardejova