Recenzie Slovensko


„Zaujímavé miesta Slovenska - inšpirujte sa“

Čachtický hrad: zrúcanina tajomného hradu v Karpatoch zaujme malých i veľkých

Čachtický hrad bol postavený v prvej polovici 13. storočia. Dnes môžete obdivovať zrúcaninu jedného z prvých hradov, ktorých úlohou bolo chrániť západnú hranicu vtedajšieho Uhorska. Viaže sa s ňou viacero zaujímavostí i povestí.

Čím zaujme interiér Čachtického hradu?

Interiér Čachtického hradu sa pomerne ľahko identifikuje. Tvorilo ho viacero budov, ako napríklad hospodárske budovy či kaplnka. V časti horného hradu sú zachované časti pôvodných omietok aj s maľbami. V rokoch 2012 až 2014 boli na hrade realizované rekonštrukčné práce, vďaka ktorým je hrad prístupný verejnosti a návštevníci si môžu vychutnávať vyhliadkovú trasu.

Čachtický hrad a zaujímavosti o krvavej grófke

S hradom Čachtice sa spája najmä meno krvavej grófky Alžbety Báthoryovej. Povesti k Čachtickému hradu hovoria, že v jeden deň česala panovníčku slúžka, ktorá jej nechtiac vytrhla niekoľko vlasov. Grófka, známa svojou agresivitou, ju udrela a krv skončila aj na jej tvári. Alžbeta Báthoryová zistila, že na tých miestach je jej pleť krajšia. Zaujímavosti k Čachtickému hradu z histórie poukazujú na to, že panovníčka zabíjala mladé dievčatá a kúpala sa v ich krvi. Vraj chcela byť večne mladá. Tieto praktiky jej vnukla šafárka z majera v Myjave. Podľa dostupných informácií dievčatá týrala horiacimi sviečkami, pichala ihlicami alebo ich vystavila mrazu a polievala studenou vodou. Týmto spôsobom dokonca oslavovala aj Vianoce. Nakoniec boli tieto krvavé rituály odhalené.

Ako sa dostať na Čachtický hrad?

Keď sa dostanete do centra obce Čachtice a pôjdete po vlastných, potrvá vám približne 45 minút, kým dorazíte k vstupnej bráne hradu. Alebo choďte autom na parkovisko pod hradom a pešo absolvujete iba 20 minút. Vstupné na hrad si môžete zakúpiť bežné, alebo víkendové. Informácie nájdete na webovej stránke hradu. Chystáte sa na hrad počas víkendu alebo štátnych sviatkov? Potom využite turistický vláčik na Čachtický hrad, ktorý vás vyvezie až na miesto.

Čachtický hrad

Čachtický hrad

Čachtický hrad

Čachtický hrad

Čachtický hrad

Čachtický hrad

Čachtický hrad

Čachtický hrad

Čachtický hrad

Autor a foto: MN

Dovolenka nielen na Slovensku

Video Čachtický hrad