Recenzie Slovensko


„Zaujímavé miesta Slovenska - inšpirujte sa“

Drevený artikulárny kostol v Hronseku: Unikátny klenot Slovenského kultúrneho dedičstva

V srdci Slovenska v Banskobystrickom okrese nájdeš malú, nenápadnú obec Hronsek, ktorá skrýva jeden z najvzácnejších klenotov slovenského kultúrneho dedičstva - drevený artikulárny kostol. Tento architektonický skvost nie je len svedkom minulosti, ale aj symbolom národného hrdinstva a viery.

Historický kontext

V 16. storočí bolo až 90% populácie Slovenska protestantského vierovyznania. V tomto období začala rekatolizácia, obzvlášť na územiach ovládaných Habsburgovcami. Neštítili sa používať najkrutejšie tresty či popravy. Gróf Thököly z Kežmarku roku 1681 dosiahol, aby rakúsky cisár Leopold I. priznal protestantom určité výsady. Pre takéto kostoly sa zaužíval názov "artikulárne". Samozrejme to bolo za určitých, trošku bizarných podmienok. Ako napríklad: kostol musel byť postavený celý z dreva, bez použitia železných klincov, bez hlavného vchodu do dediny, bez veže, či musel byť postavený za jeden rok. V súlade s týmito podmienkami bol postavený aj kostol v Hronseku.

Architektonický skvost

S výstavbou kostola sa začalo 23. októbra 1725 a už 31. októbra 1726 bola stavba ukončená a kostol posvätený. Od tohto dňa slúži nepretržite svojmu účelu až dodnes. Kostol je postavený v tvare kríža, meno autora projektu nie je známe. Dlhšie rameno kríža má dĺžku 23m, kratšie rameno má 18m, výška kostola je 8m. Klenba pripomína tvar prevrátenej lode a v strede sa stretáva v plochej pyramidickej centrále, z ktorej visí drevený šesťramenný luster, pôvodne pozlátený. Zaujímavosťou je aj oltár so šesticou vymeniteľných obrazov, ktoré sú rozmiestnené na priečelí chórov. Ak raz navštívite kostol, určite vás ohromí jeden údaj a to, že bohoslužby sa môže zúčastniť až 1100 sediacich veriacich. To je naozaj ohromujúce číslo, vzhľadom na veľkosť kostola.

Svetové dedičstvo UNESCO

V roku 2008 bol drevený artikulárny kostol v Hronseku zapísaný na zoznam svetového dedičstva UNESCO. Toto prestížne ocenenie len zdôrazňuje jeho výnimočnú hodnotu. Kostol predstavuje jedinečný príklad náboženského a architektonického dedičstva, ktorý si zaslúži ochranu a uznanie.

Drevený artikulárny kostol v Hronseku je príkladom toho, ako architektúra môže byť nielen estetickým zážitkom, ale aj živým svedectvom histórie a kultúrneho dedičstva. Jeho zachovalosť je pripomienkou odhodlania ľudí starať sa o svoje hodnoty a tradície. Pre každého, kto má záujem o históriu, architektúru a duchovné hľadanie, je drevený artikulárny kostol v Hronseku jedinečným miestom, ktoré stojí za návštevu.

Drevený Artikulárny Kostol v Hronseku

Drevený Artikulárny Kostol v Hronseku

Drevený Artikulárny Kostol v Hronseku

Drevený Artikulárny Kostol v Hronseku

Drevený Artikulárny Kostol v Hronseku

Drevený Artikulárny Kostol v Hronseku

Autor a foto: AI a MN

Video drevený artikulárny kostol Hronsek