Recenzie


„Zaujímavé miesta - inšpirujte sa“

Jazero Song Kul, Kirgizsko: Kryštálové jazero s úžasnými horskými scenériami

Vysokohorské jazero Song Kul je často opisované ako jedno z najkrajších miest, ktoré môžete v Kirgizsku vidieť. Legenda o jeho vzniku spomína krutého kráľa, ktorý si násilne bral najkrajšie dievčatá pohoria Tien Shan. Ich slzy a utrpenie boli také veľké, že rozdrvili hory a zaplavili palác. Na jeho mieste vzniklo jazero Song Kul, ktorého výnimočná krása odráža ako zrkadlo krásu utrápených dievčat. Cesta je cieľ: Jazero je dokonalým miestom pre spoznávanie kirgizskej krajiny, ale aj tradičného spôsobu života a kultúry. Budete ohromení, ako rýchlo a efektívne vedia nomádi stavať svoje jurty a aké útulné je nocovanie v ich vnútri, s horúcim čajom, pukotajúcim ohňom a farebnými kobercami. Hoci sa k jazeru dostanete aj autom, k obľúbeným spôsobom dopravy patrí hlavne chôdza a jazda na koňoch. Takáto cesta môže trvať aj tri dni, je však rovnako veľkolepá ako jej cieľ.

Jazero Song Kul to je výnimočnosť cez deň aj v noci

Už od dávnych dôb považujú kirgizskí nomádi jazero Song Kul za posvätné. Pri pohľade na obrovskú trblietajúcu sa hladinu, svieže pastviny, strieborné potoky a okolité pohoria nie je ťažké pochopiť prečo. Krása a pokoj tohto zvláštneho miesta vás ohromí. V okolí jazera žijú ohrozené druhy zvierat a pozorovať môžete až 70 druhov vtákov. Krajina sa navyše každú chvíľu mení, stačí len iný odtieň slnka, či počet oblakov – všetko dodáva jazeru zakaždým nový ráz. O zážitky však nebudete ochudobnení ani v noci. Nadmorská výška 3000 m nad morom a krištáľovo čistý vzduch bez svetelného smogu vytvárajú dojem, že hviezdy môžete z oblohy zbierať rukami. Dokonca tu nie je ničím výnimočným ani vidieť krásne vykreslenú Mliečnu cestu, pod ktorou sa obrovská trblietajúca hladina náhle mení na malý diamant.

Čo robiť pri jazere Song Kul

Možností ako tráviť čas pri Song Kul je naozaj nezpočet. Môžete sa vydať na turistiku okolo jazera i do okolitých hôr. Vychnutnať si jazdu na koni, pre ktorú snáď málokde nájdete lepšie podmienky. Môžete objavovať krajinu na bicykli, či spoznávať zblízka život skutočných nomádov. Výnimočným zážitkom sú tiež miestne konské hry, či stavanie júrt. Môžete pozorovať hviezdy, alebo si vziať vlastný stan a kempovať kdekoľvek sa rozhodnete. A najmä si môžete byť istý, že vo chvíli keď obdivujete ohromujúco krásnu scenériu v presvedčení, že nič krajšie už v Kirgizsku nie je, krajina pre vás o pár metrov ďalej už pripravuje nové prekvapenia, ktorými vás znovu a znovu uchváti.

Jazero Song Kul, Kirgizsko

Jazero Song Kul, Kirgizsko

Jazero Song Kul, Kirgizsko

Jazero Song Kul, Kirgizsko

Jazero Song Kul, Kirgizsko

Jazero Song Kul, Kirgizsko

Jazero Song Kul, Kirgizsko

Jazero Song Kul, Kirgizsko

Jazero Song Kul, Kirgizsko

Autor a foto: L a LB

Lacné letenky do Kirgizska

Videá nielen zo Slovenska

TOP letenky do Kirgizska a Ázie

Abu Dhabi Samarkand
od 96€
Budapešť Baku
od 126€
Bratislava Kuwait
od 169€
Bratislava Kuwait
od 169€
Bratislava Bahrain
od 229€
Bratislava Biškek
od 269€