Recenzie Slovensko


„Zaujímavé miesta Slovenska - inšpirujte sa“

Kežmarok: Slovenský klenot a historický poklad regiónu Spiš

Kežmarok sa vďaka bohatstvu historických pamiatok a krásnej okolitej prírode radí k najkrajším mestám Spiša. Toto pôvabné historické mestečko by ste pri potulkách Slovenskom nemali v žiadnom prípade vynechať. História mesta sa začala písať v r. 1269, keď sa niekoľko osád zlúčilo a získalo od uhorského kráľa Béla IV. mestské výsady. Výhodná poloha urýchlila hospodársky rozvoj a  Kežmarok sa stal pulzujúcim mestom s cechmi a remeselníkmi (v jednom období bolo v meste až 40 cechov naraz!). Ako sa rozrastalo bohatstvo obyvateľov, prirodzene sa rozrastalo aj mesto, v ktorom pribúdali nové cirkevné a spoločenské budovy. Aj vďaka nim bolo historické centrum Kežmarku vyhlásené za mestskú pamiatkovú rezerváciu.

Čo vidieť v Kežmarku

Spoľahnite sa na to, že jeden deň vám stačiť nebude. Mesto je doslova klenotnicou kultúry, histórie a pamiatok! Pravidelne sa v ňom konajú kultúrne podujatia (k najznámejším patrí EĽRO) aj  komentované prehliadky pamiatok, na ktorých sa dozviete veľa zaujímavého. Z  pamiatok by ste určite nemali vynechať: Drevený artikulárny evanjelický kostol, Evanjelický (červený) kostol, Basilica Minor sv. Kríža, Evanjelické lýceum , Kežmarská radnica, Renesančná zvonica, Reduta z 15. Storočia, Hradné a hlavné námestie, Železničná stanica, Paulínsky kostol, Starý trh, Mestské opevnenie, Historický cintorín, Bašta, Kežmarský hrad.

Mestský hrad Kežmarok

Hrad je jediným úplne zachovaným hradom na Spiši. Najznámejšími majiteľmi bol rod Thököly. Ten zmenil gotickú pevnosť na prepychové renesančné sídlo a pristaval k nemu barokovú kaplnku aj koniareň. Rod bol okrem prestavieb známy svojim odporom voči cisárovi a toto nepriateľstvo dosiahlo také rozmery, že pouličné boje, prepady či vraždy prestali byť v Kežmarku výnimočnými. Táto pouličná vojna však neskončila pre rod práve najlepšie a celý majetok im bol skonfiškovaný. Komentovaná prehliadka hradu trvá asi 60 minút a dozviete sa počas nej veľa zaujímavého. Zo stálych expozícií na hrade sa môžete tešiť na: Cechy a remeslá - pracovné náradia, vývesné štíty cechov. Radničná miestnosť - zariadenie niekdajšej kežmarskej radnice a symboly mesta. Expozícia zbraní - strelné zbrane, rôzne druhy chladných zbraní, brnenia. Strelecký spolok - expozícia streleckého "bratstva" v Kežmarku. Lekáreň - expozícia spolku spišských lekárov a lekárnikov, zariadenie a vybavenie lekárne. Život a dielo Dr. Vojtecha Alexandra - ako prvý lekár na Slovensku si zaobstaral rontgenový prístroj a významne prispel k výskumu vynálezu "X" lúčov. Hladomorňa, vyhliadková veža – spojená s nešťastným osudom hradnej panej Beaty Laskej, veža poskytuje krásny výhľad na mesto a Vysoké Tatry. Kežmarok 19. a 20. storočia - politický rozvoj počas revolúcie (1848 – 1849); hospodársky rozvoj mesta (prvé priemyselné podniky; kultúra, spoločenský život a školstvo; vývoj židovskej populácie v meste). Galéria - historické portréty od spišských maliarov a zo zbierok múzea. Hradná kaplnka - baroková kaplnka postavená pre Máriu Gyulaffy. Traduje sa, že z hrobky viedol únikový tunel do kaštieľa v Strážkach. Kežmarok a Vysoké Tatry - expozícia venovaná Tatrám, začiatkom horskej turistiky, aj osídleniu regiónu.

Autor a foto: L a MN

Dovolenka nielen na Slovensku

Video z Kežmarského hradu