Recenzie Slovensko


„Zaujímavé miesta Slovenska - inšpirujte sa“

Kremnica, Slovensko: Pôvabná historická perla medzi horami

Kremnica, pôvabné „Zlaté mesto“ ukryté v Kremnických vrchoch vás očarí pamiatkami aj prírodou. V stredoveku patrilo k najslávnejším baníckym mestám, v ktorom si dávali raziť dukáty mnohí panovníci. Dnes je mestečkom, v ktorom akoby zhon a stres moderného života nikdy neexistoval. Obchádza jeho hradby, čo pocítite hneď, ako vstúpite do jeho uličiek. Každý dom dýcha históriou, každé námestie rozpráva dávne príbehy. Očaria vás malé kaviarničky a obchodíky, antikvariát plný starých kníh, predajničky s doma robeným vínom, medom či keramikou, no najmä ľudia, ktorí sa nikam neponáhľajú a vždy si nájdu čas na úsmev a kus reči.

Výnimočná atmosféra historickej Kremnice

Toto pokojné kráľovstvo leží celkom ako v rozprávke obkolesené divokými dolami a horami. Tie sú svieže a husté, pri prechádzkach vám pripomenú Tatry pred kalamitou. Lesné lúky plné liečivých bylín, zelené kopce a hlboké prepadliská dávno zarastené zeleňou dodávajú okoliu Kremnice jedinečnú atmosféru. Aj v meste je cítiť sviežu vôňu prírody a voda v kohútiku chutí takmer rovnako, ako krištáľovo čistá voda z potoka. Kremnica je mestom, v ktorom sa krása prírody spája s bohatstvom histórie a kde má minulosť stále väčšiu silu, než zabúdanie.

Výborné podmienky pre šport a turistiku v Kremnici

V stredoveku bolo najväčším lákadlom Kremnice zlato. A hoci kremnická mincovňa od r. 1328 stále nepretržite funguje, hlavným lákadlom mesta sú jeho historické pamiatky a okolitá príroda s výbornými podmienkami na šport a turistiku. Kremnica je tiež ako centrum regiónu ideálnym východiskovým bodom pre ďalšie výlety. Vďaka sieti trás sa z nej ľahko dostanete nielen k okolitým obciam, ale aj na druhú stranu Kremnických vrchov, do okolia Banskej Bystrice.

Čo vidieť v Kremnici a okolí

Centrum Kremnice je pre svoju krásu a historickú hodnotu súčasťou mestskej pamiatkovej rezervácie. Preto určite nevynechajte prechádzku hlavným námestím s priľahlými uličkami – objavíte množstvo historických pokladov. Za návštevu určite stojí aj hrad s gotickým kostolom z 15. storočia, v ktorom sa nachádza vzácny organ. Jeho súčasťou sú aj zvyšky bývalej radnice, bašty, Vežová brána a Hodinová veža na ktorú je možné vystúpiť a vychutnať si pohľad na Kremnicu a jej okolie z výšky. Vynechať by ste nemali ani návštevu Zechenterovej záhrady s nádherným 21m vysokým dubom, či miestnych múzeí a mincovne, v ktorej si môžete sami vyskúšať razenie mincí. Ak vás viac než história láka príroda, okolie Kremnice vás uspokojí množstvom turistických a cykloturistických trás. Z nich si vyberú menej i viac zdatní turisti, rodiny s deťmi, aj adrenalínovejší športovci. K najzaujímavejším turistickým cieľom patrí Vyhliadková veža na Krahulskom štíte, chodník cez Gróbňu, Ferraty Komín na Skalke, Geografický stred Európy, Kalvária a mnohé ďalšie. Za zážitkami netreba vždy cestovať na druhý koniec sveta, zaujímavé miesta sú často oveľa bližšie, než si myslíme. Bez ohľadu na to, či sa rozhodnete objavovať Kremnicu zasypanú bielym snehom, alebo ožiarenú lúčmi teplého slnka, môžete si byť istý, že toto malé zlaté mesto vás nadchne svojou krásou, jedinečnou atmosférou aj čistou prírodou.

Autor a foto: L a MN

Dovolenka na Slovensku

video z Kremnice