Recenzie Slovensko


„Zaujímavé miesta Slovenska - inšpirujte sa“

Levoča: Stredoveká perla na Spiši zapísaná na zoznam UNESCO

Levoča je v mysli väčšiny Slovákov už neodmysliteľne spojená s majstrom Pavlom. Návštevníkom však ponúka oveľa viac a ak sa ju rozhodnete navštíviť, budete milo prekvapení, koľko pokladov ukrýva a čo všetko sa v nej dá robiť! V 16. storočí sa mesto stalo centrom Spišského regiónu a získalo právo skladu, čo znamenalo, že každý prechádzajúci predajca sa musel v Levoči na dva týždne zastaviť a ponúknuť tovar najprv Levočanom. Celý čas si museli predajcovia platiť ubytovanie a stravu, čo nepochybne prispelo k bohatstvu mesta. Od r. 2009 patrí Levoča k svetovému dedičstvu UNESCO.

Čo vidieť a robiť v Levoči

Levočská história je bohatá na pamiatky aj na legendy, ktoré v nej nájdete na každom kroku. Spomeňme aspoň niektoré. Chrám sv. Jakuba: Je 2. najväčším kostolom na Slovensku. Ukrýva 11 oltárov, medzi nimi aj najvyšší oltár na svete vysoký takmer 19m. Zaujímavé sú tiež nástenné maľby, či výstup do veže. Na streche je kríž spájaný s legendou o senátorovi, ktorého dcéru zabil blesk. Po pohrebe hrobár tajne vykopal jej rakvu aby ukradol šperky. Keď ju však otvoril, dievča, ktoré blesk iba omráčil vyskočilo a ušlo. Z vďaky nad jej záchranou dal senátor na strechu chrámu kríž. Klietka hanby: Slúžila na vystavenie neposlušných žien. Prvou potrestanou bola richtárova dcéra, ktorá sa po zotmení objavila vonku bez sprievodu muža. Zvyčajný trest bol 24h, jej však bol dvojnásobný, pretože mala ísť ostatným príkladom. Radnica: Koncom 16. storočia kompletne vyhorela a Levoča preto nepozná svoj pôvodný erb. Na poschodí sídlila mestská rada a v pivnici sa uskladňovalo víno. Práve to vraj bolo príčinou požiaru, pretože páni pri popíjaní v pivnici nechali na poschodí horieť sviečky. Dnes je tu múzeum s exponátmi, medzi ktorými uvidíte aj luster od Márie Terézie, richtársku palicu, šaty Levočskej bielej pani, či mučiace nástroje. Všimnite si aj južnú fasádu, ktorú zdobí 5 symbolov cností a priľahlú zvonicu. Jej vežové hodiny sú vraj prvé v Uhorsku.

Námestie a domy v Levoči

Ak máte radi historickú architektúru a tajuplné príbehy, budete levočským námestím nadšení! Patrí k najväčším stredovekým námestiam strednej Európy a k mnohým z domov sa viažu zaujímavé príbehy, ktoré stojí za to si vypočuť. V niektorých sú sídla múzeí a galérií, takže si ich môžete obzrieť aj zvnútra. Ktoré by ste nemali vynechať? Thurzov dom so zachovanou renesančnou atikou. Dom Majstra Pavla s dokumentáciou jeho života a diel. Hainov dom, v ktorom sa v minulosti nachádzalo slávne levočské evanjelické lýceum a prvýkrát spievala hymna SR „Nad Tatrou sa blýska“. Máriássyho dom patriaci významnému šľachtickému rodu Máriássyovcov. Spillenbergov dom, v ktorom bývala Juliana Géciová-Korponayová, tzv. Levočská biela pani. Všimnite si aj počty okien - pomôžu vám rozoznať, kto si nechal dom postaviť (9 okien = knieža, 7 okien = gróf, 5 okien = barón, 3 okná = bežný mešťan). Pri prechádzke Levočou si neobíďte ani hradby, ktoré majú dĺžku 2.5km a tri vstupné brány. Alebo vyšlapte na 2km vzdialenú Mariánsku horu, z ktorej je krásny výhľad na mesto a okolie. Na jej vrchole sa nachádza aj Bazilika Navštívenia Panny Márie a kríž pripomínajúci návštevu pápeža Jána Pavla II. Ak sa rozhodnete pre dlhší pobyt, asi 7 km od mesta je rekreačné stredisko Levočská dolina, ktoré poskytuje bohaté možnosti pre plávanie, cyklistiku aj turistiku. Jednoducho, spoznajte nie len mesto, ale aj jeho okolie. Levoču si zamilujete!

Autor a foto: L a MN

Dovolenka nielen na Slovensku

Video z Levoče