Recenzie Slovensko


„Zaujímavé miesta Slovenska - inšpirujte sa“

Ľubovniansky hrad so skanzenom približuje život v minulosti

Ľubovniansky hrad sa vypína nad mestom Stará Ľubovňa na severnom území Slovenska. Ročne ho navštívi približne 200-tisíc návštevníkov, čo svedčí o jeho atraktivite pre domácich i zahraničných turistov.

Zaujímavosti Ľubovnianskeho hradu

Jednou z mnohých zaujímavostí Ľubovnianskeho hradu je vysoký barokový bastión so vstupnou bránou, ktorý bol postavený v období 17. storočia. V strednej časti horného hradu sú ruiny gotického paláca. Ten bol vybudovaný na prelome 13. a 14. storočia. Interiér Ľubovnianskeho hradu tvorí expozícia s názvom Hrad kráľov a starostov, pričom miestnosť s expozíciou v minulosti slúžila ako priestor pre hradného kapitána. V dolnom podlaží barokového paláca, konkrétne v jeho prvej miestnosti, môžu návštevníci obdivovať podobizeň Stanislava Lubomírskeho, vďaka ktorému bol tento objekt postavený. Horné podlažie barokového paláca prenesie návštevníkov do obdobia 19. a 20. storočia.

Za návštevu stojí aj skanzen Stará Ľubovňa

Pri návšteve hradu určite nevynechajte skanzen s viacerými zaujímavými expozíciami. Na prvý pohľad vás zaujme gréckokatolícky chrám z Matysovej. Obytný dom z Veľkého Lipníka pochádza z roku 1922 a jeho súčasťou sú izba, pitvor a komora. Za zastávku stoja aj sezónne poľné obydlia z Litmanovej, sýpka a dom obecného richtára z Veľkej Lesnej a ďalšie. Článok o skanzene Stará Ľubovňa nájdeš aj na našej stránke.

Aké sú otváracie hodiny na Ľubovnianskom hrade?

Ľubovniansky hrad je otvorený počas celého roka. Svojim návštevníkom ponúka prehliadky so sprievodnými textami. V mesiacoch júl a august sú však k dispozícii prehliadky so sprievodcom, v trvaní približne dvoch hodín. V rámci prehliadok si môžete v letných mesiacoch vychutnať aj vystúpenia sokoliarov. Čo sa týka skanzenu, expozície zo života našich predkov sú dostupné v rámci individuálnych prehliadok.

Ľubovniansky hrad

Ľubovniansky hrad

Ľubovniansky hrad

Ľubovniansky hrad

Ľubovniansky hrad

Ľubovniansky hrad

Ľubovniansky hrad

Ľubovniansky hrad

Ľubovniansky hrad

Autor a foto: MS a MN

Dovolenka nielen na Slovensku

video_lubovnianského hradu