Recenzie Slovensko


„Zaujímavé miesta Slovenska - inšpirujte sa“

Múzeum oravskej dediny v Zuberci: Krok späť v čase na Orave

Múzeum oravskej dediny leží neďaleko Zuberca, v krásnom prostredí Západných Tatier. Je to miesto, ktoré vás doslova pohladí po duši. Drevené domčeky, kamenné ploty, trblietajúci sa potok, malé záhradky a domáce zvieratká - to všetko obkolesené čistou prírodou prináša pokoj, aký dnes už nájdete len málokde. V skanzene je asi 50 stavieb ľudovej architektúry, citlivo zasadených do okolitého prostredia. Pri domoch sa nachádzajú obrobené polia a záhrady s miestnymi plodinami aj voľne sa pasúce domáce zvieratá. To všetko, spolu s nádhernou okolitou prírodou a bohatým vybavením domov navodzuje pocit naozajstného života. Chodenie skanzenom je veľmi vzdialené od chodenia v múzeu, oveľa viac pripomína cestu v čase, v  ktorej môžete precítiť dávny spôsob života oravských ľudí. Múzeum organizuje tématické prehliadky aj prehliadky s výkladom, no nemusíte sa báť ani v prípade, ak sa rozhodnete podniknúť jeho objavovanie sami. Na každom dome sú umiestnené tabuľky s textom, ktorý opisuje jeho históriu. Zaujímavosťou je, že popisy často opisujú detaily aj zo súkromného života jeho obyvateľov, vďaka čomu máte na konci prehliadky pocit, akoby ste všetkých v dedine naozaj poznali.

Výnimočné pamiatky v skanzene Zuberec

Väčšina domov v skanzene bola odkúpená od pôvodných majiteľov, rozobratá a nanovo postavená. Objekty, ktoré nebolo možné previezť boli vybudované nanovo ako úplné kópie pôvodných stavieb. Patria k nim jednoduché stavby chudobných obyvateľov, bohaté zemianske domy aj technické pamiatky. K tým patrí napr. vodný mlynnapojený na potok Studená, ktorý preteká celým areálom a dodáva mu v lete príjemnú sviežosť. Prezrieť si môžete tiež hospodárske budovy ako sú sýpky a maštale, zariadenie školy, domov, ale aj klenot miestneho múzea – drevený gotický kostol sv. Alžbety Uhorskej z 15. storočia s krásnym maľovaným stropom a stále funkčným barokovým organom. Zaujímavé sú aj olejáreň, hrnčiarska pec, mangeľ na výrobu modrotlače či kováčska vyhňa.

Okolie skanzenu Zuberec a tipy na výlet

Nie len múzeum, ale celé jeho okolie je prekrásne a patrí k mimoriadne obľúbeným lokalitám na Slovensku. Ponúka široké možnosti turistiky, kúpania, cykloturistiky aj lyžovania. Vďaka nádhernému prostrediu Západných Tatier bude každá vaša aktivita výnimočným zážitkom! Máme pre vás niekoľko tipov na turistické výlety: Chata Zverovka - vysokohorská chata, východiskový bod mnohých túr v Západných Tatrách. Lyžiarske stredisko Spálená - Roháče. Roháčske plesá – poskytujú krásne pohľady na hrebene Západných Tatier. Hrebeňovka Západných Tatier. Kúpanie a lyžovanie v Oraviciach - lyžovačka a kúpanie v termálnych bazénoch. Litovská Mara - obrovská vodná nádrž s bohatými možnosťami rekreácie. Tatralandia – aquapark s celoročným kúpaním. Múzeum liptovskej dediny v Pribyline – história architektúry a spôsobu života na Liptove. Oravský hrad.

Múzeum oravskej dediny Zuberec

Múzeum oravskej dediny Zuberec

Múzeum oravskej dediny Zuberec

Múzeum oravskej dediny Zuberec

Múzeum oravskej dediny Zuberec

Múzeum oravskej dediny Zuberec

Múzeum oravskej dediny Zuberec

Múzeum oravskej dediny Zuberec

Múzeum oravskej dediny Zuberec

Múzeum oravskej dediny Zuberec

Múzeum oravskej dediny Zuberec

Múzeum oravskej dediny Zuberec

Autor a foto: L a MN

Dovolenka nielen na Slovensku

Video zo skanzenu v Zuberci