Recenzie Slovensko


„Zaujímavé miesta Slovenska - inšpirujte sa“

Obec Hronsek, Slovensko: Nenápadná obec s bohatou históriou a významným kultúrnym dedičstvom

Obec Hronsek nájdeš na ľavom brehu rieky Hron, približne 10km južne od Banskej Bystrice. Na prvý pohľad pôsobí Hronsek naozaj nenápadne, ale na pohľad druhý zistíš, že má významné miesto v historickom a kultúrnom dedičstve Slovenska. Historické korene obce siahajú až do 13. storočia, kedy uhorský kráľ Belo IV. túto oblasť daroval zvolenskému županovi Radunovi Oszlárovi za zásluhy v boji proti Mongolom – Tatárom. Prvá písomná zmienka o obci pochádza z roku 1500 pod názvom Zyklafalu. V Hronseku sa nachádza hneď niekoľko veľmi významných historických pamiatok. Tri z nich si predstavíme v našom článku.

Drevený artikulárny kostol

Drevený artikulárny kostol je najvýznamnejšia pamiatka v Hronseku. Pochádza z roku 1726, je celý z dreva bez použitia jediného klinca. Bol postavený za jeden rok. Prečo ho vtedajší šikovní majstri museli postaviť za jeden rok si môžeš prečítať v našom  obsiahlejšom článku o tejto nádhernej a unikátnej pamiatke. Drevený artikulárny kostol v Hronseku je zapísaný v zozname svetového dedičstva UNESCO.

Soosovsko-Géczyovský barokový kaštieľ

Kaštieľ pochádza z roku 1775, je postavený v barokovom slohu so zaujímavou fasádou s rokokovými prvkami. A práve na fasáde sa už dosť podpísal zub času, zaslúžila by si rekonštrukciu. To by si vyžiadalo značné finančné prostriedky, ktoré zatiaľ asi obec nemá, ale o čo stará príkladne, je okolie kaštieľa. Nájdeš tu peknú upravenú záhradu s lavičkami, detským ihriskom, tieň ti urobí veľká 200 ročná lipa či 200 ročný dub. Záhrada kaštieľa je prístupná verejnosti, či aj interiér, ťažko povedať. V čase našej návštevy (nedeľa okolo obeda, august 2023) bol kaštieľ zatvorený. V záhrade kaštieľa sa každý rok druhú májovú sobotu koná slávnostný deň obce Hronsek.

Vodný hrad

Goticko-renesančný hrad je najstaršou stavbou v obci Hronsek. Jeho „rodný list“ je z roku 1576. Pôvodný Vodný hrad mal kvôli tureckým nájazdom vybudované opevnenie tvorené obranným múrom so štyrmi vežami a vodnou priekopou, cez ktorú sa prechádzalo padacím mostom. Počas našej návštevy (august 2023) v priekope voda nebola a ťažko povedať, či sa tam v priebehu roka niekedy nachádza. Hrad za svojej existencie patril mnohým šľachtickým rodom. V súčasnosti patrí súkromnej spoločnosti z Banskej Bystrice, ktorá začala s jeho rekonštrukciou v snahe dať kaštieľ do pôvodného stavu. Viac informácií si môžeš prečítať na stránke www.vodnyhradhronsek.sk .

Určite si netušil, že je Hronsek taká zaujímavá obec a ideálnym miestom na zastavenie sa. A môžeš sa zastaviť napríklad aj na bicykli, keď pôjdeš po cyklotrase vedúcej cez obec, ktorá spája Banskú Bystricu so Zvolenom. Cez Hronsek vedie aj turistická poznávacia trasa Barborská cesta, ktorá prepája banské pamiatky regiónu stredného Slovenska.

Drevený Artikulárny Kostol v Hronseku

Drevený Artikulárny Kostol v Hronseku

Drevený Artikulárny Kostol v Hronseku

Soosovsko-Géczyovský barokový kaštieľ v Hronseku

Soosovsko-Géczyovský barokový kaštieľ v Hronseku

Soosovsko-Géczyovský barokový kaštieľ v Hronseku

Vodný hrad v Hronseku

Vodný hrad v Hronseku

Vodný hrad v Hronseku

Autor a foto: MN

Video z obce Hronsek

Načitavajú sa ponuky...