Recenzie Slovensko


„Zaujímavé miesta Slovenska - inšpirujte sa“

Obec Východná je známa folklórnym festivalom i ovenáliami

Obec Východná je malá dedinka v okrese Liptovský Mikuláš. Prvá písomná zmienka sa datuje do roku 1 269. Leží v nadmorskej výške 775 metrov nad morom. Aktuálne má približne 2 200 obyvateľov.

K obci patrí festival Východná

V malej obci sa nachádza rímskokatolícky i evanjelický kostol a súbor ľudových domov. Ak máte radi ľudovú architektúru, určite im venujte svoj čas a namierte si to do Východnianskej izby. Avšak návštevníkov najviac láka amfiteáter Východná, pretože je dejiskom najväčšieho slovenského folklórneho festivalu. Je to tak od roku 1 953 a organizuje sa vždy v prvý júlový víkend. Program amfiteátru Východná je pestrý a vždy sa zverejňuje dopredu. Návštevníci si môžu vychutnať, napríklad školu tanca a spevu, oboznámiť sa s rodinnými zvykmi v rôznych kútoch Slovenska, zúčastniť sa výstav, prednášok či prezentácií.

Za návštevu stoja aj ovenálie Východná

V dávnej minulosti sa obyvateľstvo tohto regiónu venovalo poľnohospodárstvu, chovu dobytka a oviec. Neskôr k nim pribudlo aj drevárstvo, pričom rieka Váh bola používaná na jeho splavovanie. V obci sa každoročne konajú celoslovenské ovčiarske slávnosti Ovenálie Východná. Pre ovčiarske slávnosti je typická výroba i ochutnávka tradičných ovčích produktov, ako sú bryndza a syry. Nechýba ani súťaž vo varení baranieho guláša. Súčasťou tohto podujatia je aj výstava oviec a kôz, ktoré sa chovajú na Slovensku. Samozrejmosťou je bohatý kultúrny program. Celé podujatie trvá niekoľko hodín a koná sa v amfiteátri Východná.

Ubytovanie vo Východnej vyhľadávajú aj turisti

Malá obec ponúka aj ubytovanie pre návštevníkov festivalov či turistov. Ubytovanie Východná tvoria chaty i chalupy, v ktorých si môžu ubytovaní oddýchnuť a načerpať sily na spoznávanie obce a jej okolia.

Obec Východná

Obec Východná

Obec Východná

Obec Východná

Obec Východná

Obec Východná

Autor a foto: MN

Dovolenka nielen na Slovensku

Video obec Východná