Recenzie Slovensko


„Zaujímavé miesta Slovenska - inšpirujte sa“

Štrbské pleso ponúka nádherný výhľad na Tatry

Štrbské pleso patrí k najnavštevovanejším a najznámejším plesám na Slovensku. Nachádza sa vedľa najvyššie položenej obce na Slovensku, ktorá má rovnaký názov, teda Štrbské Pleso. Jazero Štrbské pleso je právom pýchou Vysokých Tatier. Prechádzku okolo neho aspoň jedenkrát v živote absolvuje snáď každý Slovák. Nádherné výhľady na Vysoké Tatry si vychutnajú malí i veľkí. Viac romantiky prináša prechádzka pri západe slnka alebo večerná prechádzka, keď sú chodníky okolo plesa osvetlené. Ak by sa vám pohybu málilo, môžete pridať do kroku, zabehať si alebo využiť drevené náradie dostupné pre všetkých. K dispozícii sú aj loďky, pretože člnkovanie má na Štrbskom plese viac ako 130-ročnú tradíciu a návštevníci si ho môžu vychutnať naplno. Ak chcete vedieť, ako vyzerá jazero naživo, využite kameru na Štrbskom plese, ktorá vám poskytne live zábery.

Zaujímavosti o Štrbskom plese

Jednou zo zaujímavostí je, že jazero nedisponuje žiadnym prirodzeným prítokom vody na povrchu a ani z neho žiadny nevyteká. Leží vo výške 1 346 metrov nad morom. Siaha do hĺbky 20 metrov. Rozloha jazera je takmer 20 hektárov. Priemerná teplota vody sa hýbe okolo 6 stupňov Celzia. Za povšimnutie stojí aj minulosť Štrbského plesa. Prvá zmienka pochádza z obdobia prvej polovice 17. storočia. O dve storočia neskôr, teda v 19. storočí, dochádzalo k lámaniu ľadu z jazera, jeho vývozu do metropol okolitých štátov, kde mal chladiarenské uplatnenie. Ešte v 20. storočí v jazere žila ryba sih maréna (Coregonus maraena), čo bol svetový unikát, pretože to bolo jediné miesto na Zemi. Podľa dostupných informácií v 21. storočí došlo k jej vyhynutiu.

Štrbské pleso a ubytovanie: aké máte možnosti?

Štrbské pleso navštívia ročne húfy ľudí z domova i zo sveta. V okolí jazera sú návštevníkom k dispozícii hotely i penzióny pre náročných, ale aj pre rodiny s deťmi či seniorov.

Štrbské pleso

Štrbské pleso

Štrbské pleso

Štrbské pleso

Štrbské pleso

Štrbské pleso

Autor a foto: MN

Dovolenka nielen na Slovensku

Video Štrbské pleso