Recenzie Slovensko


„Zaujímavé miesta Slovenska - inšpirujte sa“

Podhorská osada Vlkolínec je pýchou Ružomberka. Čím všetkým očarí?

Ak sa nachádzate blízko mesta Ružomberok, nevynechajte prehliadku podhorskej osady Vlkolínec. Vďaka pôvodnej architektúre máte možnosť nazrieť do minulosti a zoznámiť sa so životom želiarov, pastierov i drevorubačov. Vlkolínec vás očarí nielen drevenými zrubovými domčekami, drevenou zrubovou zvonicou či rumpáľovou studňou, ale aj nádherným okolím v podobe polí, lúk a lesov. Nad Vlkolíncom leží vrch Sidorovo. Skanzen Vlkolínec je súčasťou svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Je to tak od roku 1993. Dôvodom je jeho jedinečnosť nielen na našom území, ale aj v celosvetovom význame. Len tu si vychutnáte čaro zrubovej osady, prezriete originálne expozície a pokocháte sa prírodou.

Zaujímavosti Vlkolínca, o ktorých by ste mali vedieť

Jednou z mnohých zaujímavostí je skutočnosť, že Vlkolínec je tzv. živá obec. To znamená, že má svojich stálych obyvateľov od detí až po seniorov, alebo ho navštevujú chalupári či majitelia dreveníc. Keď je reč o zaujímavostiach Vlkolínca, k tejto zrubovej osade patria jedinečné slovenské zvyky a tradície. Vždy s príchodom zimných mesiacov sa vo Vlkolínci konali zabíjačky. Na konci zimy nesmelo chýbať vynášanie Murieny, staroslovanskej bohyne zimy. Z predvianočných zvykov stojí za zmienku ten, ktorému boli verné devy na sviatok sv. Lucie. Dievčatá si na 13 lístkov napísali mená chlapcov a každý večer jeden spálili. Na poslednom lístku zostalo meno toho, za ktorého sa vraj v budúcnosti vydajú.

Aké je vstupné vo Vlkolínci a ako sa dostať do skanzenu?

Do Vlkolínca sa dostanete autom z Ružomberka, alebo napríklad aj pešo po žltej značke z Hrabova. Okrem zrubových domčekov, zaujímavých exponátov a prírody si môžete vychutnať aj niektoré z podujatí, ktoré sa tu pravidelne konajú. Vstupné vo Vlkolínci môžete mať v niektorých prípadoch aj za zvýhodnenú cenu.

Vlkolínec

Vlkolínec

Vlkolínec

Vlkolínec

Vlkolínec

Vlkolínec

Vlkolínec

Vlkolínec

Vlkolínec

Autor a foto: MN

Dovolenka nielen na Slovensku

Video Vlkolínec